Tisk
PDF

Regionální gastronomie očima účastníků

Regionální gastronomie jižní Moravy

Mgr. Táňa Pikartová

Už samotné slovní spojení je emotivní a člověk nemůže jinak, než se těšit. Gastronomie a jižní Morava jako zážitek, to je ideální spojení pro prezentaci.

Podluží a Hodonínsko skýtají spousty podnětů, které vnímavému turistovi jistě neuniknou. Přesto, že nejsem na jižní Moravě žádný nováček, neboť část rodiny žije v Brně a tudíž cestování na kole i autem po jihu Moravy patří k našemu životnímu stylu, na prezentaci jsem se dozvěděla spoustu velmi zajímavých skutečností.

Historie stravování a stolování v podání p. doktorky Aleny Káňové bylo excelentní, navíc vtipné a nabité fakty. Už vím, co jsou to pěry, guliváry, vím, jak se na Slovácku dělí brambory, i to, co z dávných dob do současné doby přežilo. A abych převedla teorii do praxe městské rodiny, zkusím na Štědrý den svým vnučkám předložit jako někdejší oblíbenou dětskou vánoční pochoutku medové certle. Mohly by jim chutnat. Hubník, který na Slovácku býval a dodnes je součástí vánočního stolu, tedy jeho lehkou obdobu jménem Kuba, připravím tak jako každé Vánoce zase. A zase zmizí velice rychle.

Víno a gastronomie už mají dávno po zásnubách, přesto neuškodilo udělat si opáčko o tom, jak se má správně víno prezentovat, co jsou to šumivá a perlivá vína, tichá vína a při jaké teplotě se mají která vína podávat. Stejně také o tom, jak se víno pěstuje a co všechno předchází té slastné chvíli, kdy víno ochutnáme a pak s chutí popíjíme. Od pana doktora Kosíka, vlastníka rodinného vinařství v Tvrdonicích, jsme získali ještě jednu důležitou informaci navíc: víno nedělíme na dobré a špatné, ale na víno, které nám chutná a nechutná. A to je pravda o víně, postupem večera jistě i ve víně.

Regionální muzeum Starý kvartýr v Lužicích je unikátní stavení z 19. století, který spravuje místní Muzejní spolek úžasných dam, které jsou jeho součástí, na každém centimetru. Nadšení a elán pro svůj historický dům a výstavy, které tady s chutí pořádají, přenesou na návštěvníka, sotva vstoupí.

P.S.: … a ještě k MAS. Děláte velmi potřebnou a užitečnou práci pro regiony, ale, bohužel, není o vás všeobecně vědět. A to je škoda. Zkuste se zamyslet nad svojí propagací, a to nejen ve svých regionech, kde působíte, ale také mimo ně. Dost mě mrzelo, že jsem se o MAS dozvěděla až v Hodoníně, a to jsou vás v republice desítky.

 

FOTOGALERIE ZDE

IROP CZ RO B C RGB

zdaplogoleader lista