Tisk
PDF

Třetí setkání "Vzduch" u rozhledny Na Podluží

Zobrazit celý článek

Fotogalerii k setkání "Vzduch" naleznete zde

V pořadí již třetí a zároveň závěrečné setkání dětí z Regionu Podluží, Mikroregionu Hodonínsko a Weinviertler Dreiländereck z Rakouska s názvem Země-Voda-Vzduch, se uskutečnilo v pátek 9. dubna 2010. Poslední přeshraniční setkání pod názvem „Vzduch“proběhlo u nové regionální rozhledny Na Podluží u Nového Poddvorova a zúčastnilo se ho celkem 46 dětí z 11 českých a 2 rakouských základních škol. Děti přijely do Nového Poddvorova, kde se v místním kulturním domě posilnily na cestu a krátce po deváté hodině se vydaly k regionální rozhledně. Účastníky setkání přivítal Ing. Josef Smetana, předseda MAS Dolní Morava, spolu s předsedou Regionu Podluží Ing. Jaroslavem Kremlem a starostou Nového Poddvorova Františkem Kašíkem. Po uvítání se děti z českých i rakouských škol rozdělily do čtyř mezinárodních skupin a během dopoledne se vzájemně prostřídaly v různých činnostech.
Jedna skupinka malovala novou rozhlednu. Další se seznamovala se způsobem a podmínkami výsadby  zeleně, což si pak všechny děti prakticky vyzkoušely při zvelebování okolí rozhledny. Třetí skupinka tvořila různé šperky z korálků a čtvrtá skupinka vystoupala na samý vrchol rozhledny. Za pomoci buzoly děti hledaly v okolí rozhledny různé zajímavosti, jako například větrný mlýn u Starého Poddvorova. Po obědě se žáci zapojili do soutěže, která skupinka navleče nejdelšího korálkového hada v určitém časovém limitu. Soutěž byla napínavá a výsledky vyrovnané. Za mohutného povzbuzování ze strany svých žáků si v navlékání korálků zasoutěžili také páni učitelé a ředitelé zúčastněných škol. Po vyhodnocení soutěže dostaly děti sladkou odměnu a společně vyzdobily okolí rozhledny. Na závěr setkání každý žák obdržel drobné dárky a pamětní list. Všichni se pak společně na památku vyfotili u nové rozhledny.
V rámci společného česko-rakouského projektu, který byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, proběhly tři celodenní setkání dětí z příhraničních oblastí České republiky a Rakouska. První setkání s názvem „Země“ se uskutečnilo v říjnu loňského roku v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích. Děti se seznámily s historií osídlení naší země a faunou i florou lužního lesa. V pořadí druhé setkání s názvem „Voda“ proběhlo v Rakousku v polovině ledna 2010. Setkání děti zahájily návštěvou místního muzea, kde shlédli expozici o historii osídlení a vzniku Poysdorfu. Navštívily také místní základní školu, kde pro ně rakouské děti připravily občerstvení, prohlídku školy a seznámily je s výukou a vybavením učeben i školní knihovny. Po návštěvě školy děti absolvovaly prohlídku lichtenštejnského zámku ve Wilfersdorfu, kde se mimo jiné seznámily se stromem rodových větví Lichtenštejnů. Na závěr žáci navštívili termální lázně v Laa an der Thaya a ukončily druhé společné putování koupelí v soustavě lázeňských bazénů.
Cílem projektu bylo vzájemné setkání dětí dvou sousedních zemí, které spojuje nejen společná hranice, ale také část historie. Prostřednictvím těchto setkání děti poznávaly obě země i své sousedy. Navázaly nová přátelství se svými vrstevníky na obou stranách hranice. Snahou bylo motivovat děti k rozšiřování svých dovedností a znalostí nejen v oblasti německého jazyka, ale také při ochraně přírody či znalosti historie obou zemí.

Bc. Ludmila Straková, Region Podluží

 

logofmp-eu

IROP CZ RO B C RGB

zdaplogoleader lista